Страховий ринок

Фінансові основи страхової діяльності
 

Облако тегов

аналітична аудитора аудиторський аудиторського аудиту бухгалтерської висновку достовірність економічного законодавства звіт звітності обліку обставини операцій перевірки результатами суб'єкта фірми частина


 

Аудиторський висновок.

За результатами проведеної перевірки складається звіт, тобто аудиторський висновок. Згідно Тимчасовим правилам аудиторської діяльності в Російській Федерації, затвердженим Указом Президента РФ від 22 грудня 1993 р. № 2263, висновок повинен складатися з трьох частин — ввідною, аналітичною і підсумковою.

Ввідна частина включає: найменування страхової організації і опис роботи експертів, відомостей про нього, дата вступу матеріалу на дослідження, обставини аудиту і витікаючі дані, що мають значення для дачі висновку.

Аналітична частина є звітом аудиторської фірми економічному суб'єктові про загальні результати перевірки стану внутрішнього контролю, бухгалтерського обліку і звітності економічного суб'єкта, а також дотримання економічним суб'єктом законодавства при здійсненні фінансово-господарських операцій.

Аналітична частина повинна включати назву і кому вона адресована.

Аналітична частина має бути озаглавлена "Звіт аудиторської фірми" і адресована виконавському органу, що здійснює функції управління економічним суб'єктом.

Тут наводяться перевірена фінансова інформація, період, за який проводилася перевірка, і в загальному вигляді описується її хід. Викладаються результати аудиту, дається опис недоліків у веденні бухгалтерського обліку, здійсненні фінансових і господарських операцій при складанні бухгалтерської (фінансовою) звітності і відрізняються порушення законодавства РФ, а також пропонуються рекомендації по усуненню виявлених недоліків, по вдосконаленню обліку і системи внутрішнього контролю в аудируемой фірмі.

Підсумкова частина аудиторського висновку повинна містити думку незалежного аудитора (аудиторської фірми) про достовірність бухгалтерської (фінансовою) звітності, про відповідність її загальноприйнятим принципам бухгалтерського обліку і звітності, що діють в Російській Федерації, а також про відповідність досконалих клієнтом операцій вимогам чинного законодавства.

При складанні аудиторського висновку аудиторська фірма повинна брати до уваги всі істотні обставини, встановлені в результаті аудиту бухгалтерської звітності економічного суб'єкта. Істотними визнаються обставини, що значно впливають на достовірність бухгалтерської звітності економічного суб'єкта.

Підготовці аудиторського висновку передує складання звіту за результатами перевірки відповідно до стандарту "Письмова інформація аудитора керівництву економічного суб'єкта за результатами проведення аудиту". У звіті аудитора вказуються помилки і спотворення, які надають або можуть зробити істотний вплив на достовірність бухгалтерської звітності. Звіт аудитора представляється разом з аудиторським висновком.

Підготовка аудиторського висновку здійснюється відповідно до федерального стандарту "Аудиторський висновок по фінансовій звітності".



Фінансові результати діяльності страхової організації

Фінансові результати діяльності страхової організації визначаються на основі зіставлення доходів і витрат за певний період. Такий спосіб застосовується при розрахунку фінансових результатів, що враховуються для цілей оподаткування прибутку страховиків, визначуваного...
Особливості складання проекту бюджету страхової організації

При складанні проекту бюджету необхідно врахувати специфічні доходи, витрати, активи і пасиви. У число специфічних доходів З входять: • отримані комісійні і брокерські винагороди, тантьеми, збори. • страхові премії по...

Основи теорії актуарних розрахунків

Основи теорії актуарних розрахунків були закладені в XVII ст в роботах Д. Граунта, Яна де Вітте, Э. Галлея. У 1662 р. була опублікована робота англійського ученого Д. Граунта "Природні і...

Дивіться також



Особливості формування облікової політики

Облікова політика повинна охоплювати всі сторони в організації бухгалтерського обліку: технічну, організаційну, методичну. Технічний аспект облікової політики повинен опрацьовуватися не стільки бухгалтером З, скільки керівником. Технічний аспект обліку передбачає: •...